Kérdése van? Segítünk!
1033 Budapest, Huszti út 52.
Nyitva tartás:
H-P7:30 - 16:00
Milyen hatással van az adatcsomag veszteség (Packet Loss) a hálózati infrastruktúránk működésére?
Alapvetően befolyásolja a hálózat működését, az adatáramlást (Network Throughput), valamint hozzáadódik a különböző késlekedési faktorokhoz is (Latency).
Az adatcsomag veszteség kétféle módon is befolyásolja a hálózatunk működését: csökkenti az adatáramlást és növeli a hálózati késleltetést.
Hibás csomagok akkor képződnek, amikor egy úgynevezett bit hiba keletkezik, miközben az adatcsomag egy hálózatban az egyik pontról a másikba jut el. A bit hibák szinte mindig a legalacsonyabb hálózati protokoll rétegen, a fizikai rétegen jelentkeznek. A fizikai réteg alapvető feladata, hogy eljuttassa az adatokat az egyik hálózati pontból a másikba.
Tipikusan ez az információ nullák és egyesek áramlásával képződik. A fizikai réteg egyáltalán nem foglalkozik ennek az adatáramlásnak a jelentésével, tartalmával, ez a felsőbb rétegek feladata.
A bithibák okai
Réz kábelezésen/Vezeték nélküli kapcsolatokon: A külső interferenciák - mint a villámlás, illetve különböző elektronikus zajok - generálhatnak bithibákat, ha a fizikai réteg ezeket a hálózati közegeket használja.
Optikai kábelezésen: Optikai hálózatokban a bithiba akkor jelentkezhet, ha az optikai modul hibásan működik, ezáltal a nullák és egyesek áramlása megszakad. Egyéb okok között lehet még a nem megfelelően kiépített kábelezés, a koszos optikai csatlakozók, illetve amennyiben az optikai kábelekbe víz kerül.
Adatcsomag veszteség elkerülése
Gondos hálózati kivitelezés és karbantartás: RJ45 csatlakozók telepítése közben tipikus hiba, ha a hálózati réz kábelt, illetve a benne található érpárakat a szükségesnél jobban megbontjuk, hiszen ezáltal még a jó minőségű kábelek esetében is elveszítjük a kábelszerkezet azon kiegyensúlyozottságát, amely biztosítja számunkra az elektromágneses behatások okozta link teljesítmények romlásának elkerülését. Optikai kábelezés esetén pedig a csatlakozó felületek tisztítása, illetve folyamatosan tisztán tartása mindig nagyon fontos - sőt, a hálózati sebességek fokozott emelkedésével ez a faktor mind jobban előtérbe kerül.
Az eszközeink nem megfelelő földelése (vagy a földelés hiánya) is potenciális hibaforrás lehet, hiszen ez esetben a vevőegység esetleg nem érzékeli helyesen a küldő oldalt, illetve annak jeleit. Ez szintén adatcsomag veszteséget eredményez.
A helyes közeg megválasztása: A megfelelő hálózati közeg használatának eldöntése, mint a réz vagy optikai, szintén fontos tényező. A Cat.6A UTP réz kábelezés az esetek többségében a legkielégítőbb választás minden újonnan épített hálózathoz, hiszen a lehető legmagasabb teljesítményt képes produkálni a számunkra. Külső, illetve speciálisabb ipari környezetbe az árnyékolt kábelezés, illetve az elektromágneses zavarokra teljesen érzéketlen száloptikai kábelezés nyújthat tökéletes megoldást.
A témában további érdekes olvasmányként javaslom a Panduit kapcsolódó anyagát, melyet ide kattintva tud letölteni.